wtorek, 7 sierpnia 2012

Olimpiada i koronowana głowa

Królowa nie jest zadowolona. Jeszcze kilkaset lat wcześniej ktoś wylądowałby w pałacowych lochach, a może nawet stracił głowę. Wszyscy podświadomie czujemy, że lepiej nie wchodzić Jej Wysokości w drogę – pytanie co nam w tym pomaga? 
 
By przetrwać, musieliśmy rozwinąć umiejętność analizy ekspresji mimicznych. Ta wrodzona zdolność pozwala nam funkcjonować w społeczeństwie;  jej brak byłby niemal śmiertelnym zagrożeniem. Podam przykład:  Twój szef ma minę jak brytyjska królowa, Ty natomiast pewnie wkraczasz do jego gabinetu i rozpoczynasz dyskusję o podwyżce. Nie trzeba być geniuszem, żeby przewidzieć jak to się skończy.


Umiejętność rozpoznawania ekspresji mimicznych jest w dużej mierze intuicyjna. Zostaliśmy wyposażeni w naturalny mechanizm dekodowania mimiki i niemal natychmiastowego reagowania na nią; jednak  ważną rolę pełnią również warunki kulturowo-społeczne. Japończycy czy Indianie często maskują ekspresje mimiczne, starając się utrzymywać neutralny wyraz twarzy; przekłada się to na nieco obniżoną zdolność ich wykrywania i rozpoznawania.  Z kolei np. dzieci krzywdzone przez rodziców muszą być wyczulone na zmiany w mimice (sugerujące nadchodzący wybuch agresji), przez co ich umiejętności są naturalnie wzmocnione.

Dzięki badaniom Paula Ekmana (o którym jeszcze nie raz będzie mowa) wiemy, że istnieje siedem ekspresji uniwersalnych, identycznie wyrażanych przez wszystkie rasy i narodowości, we wszystkich zamieszkanych zakątkach Ziemi. Są to radość, smutek, gniew, strach, zaskoczenie, obrzydzenie i jego pochodna, czyli pogarda. Już wkrótce omówię szczegółowo każdą z tych ekspresji, jednak najpierw czeka nas mała, analityczna audiencja z brytyjską królową.

Jak rozpoznać gniew?  Ekman wyróżnił kilka kluczowych punktów, które formują tę ekspresję – niezależnie od koloru skóry, kultury czy wychowania.  Pełna ekspresja gniewu zawiera:
Pełna ekspresja gniewu
(kliknij, by powiększyć)

1. Obniżone, złączone brwi – ich przesunięcie powoduje powstanie pionowych zmarszczek  pomiędzy brwiami, tuż nad nosem
2. Napięte górne powieki;  spojrzenie wydaje się „wrogie”, intensywne, agresywne
3. Usta:
 a) Podczas mówienia: otwarte, napięte, podczas krzyku wygięte w formę zbliżoną do kwadratu

 b) Bez słów: mocno zaciśnięte, usta tworzą linię, kąciki ust w pozycji poziomej lub wygięte w dół

Niekiedy można zaobserwować rozszerzone nozdrza, jednak nie jest to element jednoznaczny, ponieważ pojawia się również przy ekspresji smutku. (dowiedz się też, jak rozpoznać prawdziwy uśmiech)

Wszystkie wspomniane symptomy można zauważyć na twarzy Jej Wysokości. Nie możemy co prawda stwierdzić, co tak rozgniewało królową, jednak internauci snują domysły…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz